Podle plánu činnosti Společenského klubu při Českém spolku v Košicích jsme dne 12. 5. 2012 uskutečnili zájezd do oblasti Tokajských vrchů v Maďarsku. Zájezd měl naše členy seznámit se stopami bratříků na tomto území v 15. století po porážce u Blatného Potoka v roce 1458, s pobytem a úlohou J. A. Komenského – učitele národů v Blatném Potoku v letech 1650 až 1654, s místy, kde se prolínaly dějiny dvou států  geograficky blízkých – Čechů a Maďarů, poznat  blízké okolí Košic, krásu Tokajských vrchů.
Už ráno bylo krásné počasí, které nás celý den nezklamalo. Účastníci zájezdu plně vychutnávali krásné přírodní scenerie během celé trasy. První zastávka byla v Gönczi, kde doposud stojí jediný z většího počtu bývalých Husitských domů, které zůstaly po bratřících (zde nazývaných husité). Na obnovení našich znalostí o bratřících jsme si zopakovali průběh událostí spojených s tímto hnutím, jeho vznik, působení na Slovensku a jeho porážku.
Další zastávka byla v obci Hejce, kde je monumentální pomník obětem havárie letadla 19. 1. 2006.
Po krátké zastávce na krásném, obnoveném hradu Boldogkő nás přivítalo staré, malebné městečko Tokaj. Název napovídá, že je to městečko vinných sklípků a Tokajského vína. Každý, kdo tu ochutnal   správně vychlazené vínko, dá jistě za pravdu, že bylo vynikající. A ten, kdo si dal na náměstíčku vedle známého Rákociho sklípku pravý maďarský guláš, ten vínko vychutnal dokonale. Samozřejmě, že  jsme si v pohodovém prostředí vychutnali i pohled na soutok Bodrogu a národní maďarské řeky Tiszy.
Potom už jsme za velmi poučného vyprávění z maďarské historie od naší průvodkyně Ing. Ondruškové mířili autobusem ke studentskému městu Blatný Potok (Sárospatak), působišti J. A. Komenského. Zde jsme si prohlédli Kolégium a hrad. Poseděli jsme v kavárničce a v krásném  udržovaném parku kolem hradu.
Na zpáteční cestě přes Sátoraljaújhely jsme se ještě zastavili pod krásným hradem Füzer, pár kilometrů od našich hranic, prohlédli si v městě Hollóháza továrnu na porcelán.
Zájezd nebyl však jen o prohlídce zajímavostí, ale díky naší průvodkyní Ing. Ondruškové jsme byli  informování o souvislostech spojených s historií hradů, se zajímavostmi z jednotlivých míst, kterými jsme projížděli. Podrobný výklad jsme si poslechli hlavně v Blatném Potoku, a tak o působení J. A. Komenského máme mnohem lepší znalosti než před výletem. Podobně jsme se na hradě dověděli mnoho zajímavostí o rodině Rákociovců.

Věříme, že zájezd se každému účastníkovi líbil. Dostali jsme mnoho tipů na výlet do míst nedaleko Košic. Když jsme dojeli do Košic, nad kterými se převalovaly černé mraky a hrozila bouřka, napadla mně píseň „Sláva, sláva výletu, nezmokli jsme a jsme tu.“

Galerii z výletu najdete na zonerama.com

Miluše Babjáková
Foto Ing. Jiří Gregorek