Je tomu téměř 70 let, kdy se ve Svobodném slově objevil první kreslený vtípek s podpisem NEPRAKTA a od té doby vyšlo těch kresbiček přes 35.000. To už stojí za to vzdát poctu Jiřímu Wintrovi – kreslíři, ilustrátorovi a humoristovi, bez nadsázky „králi českého kresleného humoru“. Jiří Winter NEPRAKTA zemřel v loňském roce ve věku 88 let.
Jak lépe vykreslit tohto mistra kreslených vtípků,než listováním v jedné z jeho knih Na návštěvě u NEPRAKTY, prohlížením jeho obrázku a pročítáním jeho pamětí. Otvírám pár jeho stránek a dočítám se, jak se zrodila firma NEPRAKTA: Po vítězném únoru začaly vznikat národní a družstevní podniky jako Masna, Obuva, Vodotechna a další, zpravidla končící na -a. A tak se svým přítelem, bohémským redaktorem Bedřichem Kopecným se rozhodli založit firmu, která by prodávala něco, co nikdo nechtěl. Byl to v osmačtyřicátém roce nápad vskutku nepraktický a tak ji také tak pojmenovali. Časem Jiří Winter na toto jméno začal i slyšet. Prodávali kreslené vtipy. Zprvu v redakci Svobodného slova, pak také do Dikobrazu a dalších tiskovin.
Při prohlížení jeho vtipů nabýváte dojmu,že nahé dívčí tělo lze považovat za jeho životní filosofii. JWN to nevyvrací. Byla to kategorie, které tehdejší cenzůra příliš nepřála, ale byla. Tu a tam se podařilo umístit v nějakém časopise obrázek nahé slečny a to zpravidla v období společenského klidu. Pochopitelně musely být otočeny k divákům zády. Zpředu by to bylo mravně neúnosné. Bylo to považováno za jakýsi druh deviace, ta záliba v prdelkách. Pak časem začal ty dívky zvolna natáčet bokem, potom i dopředu. Za ta léta cenzury se ty nahé dívky otáčely několikrát. I podle nich se zpětně dalo vysledovat období politického klidu,či napětí.
NEPRAKTA kreslil rád také pro děti. Chápal dětskou duši s nevšedním vtipem. Když si třeba holčička přála nakreslit do památníčku krásnou princeznu, nakreslil takovou šišatou věc a připsal, že je to opravdu krásná princezna, kterou ale zlý čarodějník přeměnil ve shnilou bramboru. Jindy nakreslil jenom čáru, kterou prohlašoval za jeden ze tří vlasů děda Vševěda.
NEPRAKTA ilustroval také řadu knih od Boženy Němcové po Jaroslava Haška, Miroslava Švandrlíka a j. Rád spolupracoval s lékaři. Když má doktor psát o nemocech, může pojednat text čtivě, bodře a optimisticky, ale pak čtenáři neberou výklad vážně. Druhou možností je psát vážně, pak ale je kniha ztěží prodejná. Tak našel řešení – ilustrovat vážný text veselými obrázky a kniha je přitažlivější. Tak se rodila spolupráce s Jaroslavem Hovorkou, Miroslavem Plzákem, Rajko Dolečkem a dalšími.
Nedá mi, abych vynechal Wintrovu vzpomínku na účast v brněnském televizním soutěžním programu Manželský pětiboj, kde byl členem poroty, které předsedal populární doktor Plzák. V jednom pořadu vítěz byl odměněn vysavačem a na otázku, zda s ním rád pracuje, výherce zablektal, že ani ne. Psychiatr pohotově zareagoval: „To buďte rád, jste normální. Kdybyste miloval luxování, hned bych vás pozval do ordinace.“
Jiří Winter NEPRAKTA věděl poutavě vyprávět, ale raději se „držel kopyta“. Malíř by měl spíše malovat než vyprávět. A nakreslil toho neuvěřitelně moc a tak se také dostal do populární Guinessovy knihy rekordů. Jeho kreslené vtípky vyvolávají úsměv na tvářích diváků a za to mu náleží náš dík a také výtvarná pocta českých, slovenských a dalších portrétových karikaturistů z celého světa, jejichž kresby prezentujeme od začátku dubna v prostorách ČS v Košicích. Tuto výstavu jsme mohli uskutečnit díky obrazovému materiálu, který nám poskytl historik karikatury Ing. Peter Závacký. Výstava bude přístupná a postupně doplňovaná až do začátku června. Příjďte si ji prohlédnout.
Po prezentaci karikatur Vlasty Buriana (listopad 2011 – leden 2012) a reprodukcí maleb Josefa Čapka (únor 2012 – březen 2012) připravujeme výstavu kreseb Pavla Kundery a postupně i dalších umělců.

Ing. Jiří Gregorek

Klubové akceVýtvarná pocta králi českého kresleného humoru