Klubové odpoledne s českou hudbou patří asi k těm nejoblíbenějším. Podle návštěvnosti určitě. Jiří Novotný s manželkou nám ve čtvrtek 6. 2. 2020 připravili opravdu zajímavý program o hudebním skladateli Rudolfu Frimlovi. V prosinci minulého roku uplynulo 140 let od jeho narození, jeho skladby jsou nezapomenutelné. Pro nás starší znamenají vzpomínku na mládí. Krásná a melodická hudba, sentiment slov – to je pro nás!
Jak řekl pan Novotný: „Opera, opereta a muzikál mají – ať už jsme zastánci kteréhokoli z těchto žánrů – vždycky víc toho, co spojuje, než toho, co rozděluje.“ Opereta se zrodila v polovině 19. století jako zdrobnělina opery a šla vlastní cestou. Publikum žádné epochy se nechtělo vzdát humoru, zábavy a potěšení. Jak k životu, tak i k divadlu patří smích. Ale i slzy. A určitě také podívaná. V uvedené době byly součástí repertoáru operních domů díla J. Offenbacha, J. Strausse. A tehdy, koncem 19. století, se v Národním divadle v Praze uvádí operetní dovoz z Anglie, opereta Gejša. Autorem hudby je však dvacetiletý český korepetitor Rudolf Friml.
Hudba a hra na klavír provázela skladatele od dětských let po celý život. Hrál v Praze k tanci, hrál na kůru v Betlémské kapli, hrál v rodinách. Po té, co byl vyloučen z konzervatoře, získal místo jako doprovod houslisty Jana Kubelíka v Evropě a v Americe. V roce 1906 se Friml usadil v Americe už natrvalo. Hlavně koncertoval a komponoval. Tam vzniklo jeho celé jevištní dílo, 33 operet. Kromě operet je také autorem písní, houslových, klavírních a symfonických skladeb.
Pan Novotný uvedl komentáře k jednotlivým vybraným písním. A samotné písně – to bylo to jedinečné. Před očima jsme viděli ukázky a do uší nám zněly krásné melodie. Když zazněly písně Za tichých nocí, Giannina mia, Oslí serenáda a Indiánská píseň lásky, cítili jsme se v našem „koncertním sále“ v Českém spolku jak pod velkou koncertní kopulí. Myslím, že to nebyl pouze můj pocit.
O životě skladatele, jeho operetách a jiných skladbách jsme se dozvěděli mnohem více, než se dá napsat do krátkého článku.
Pražák, který se narodil roku 1879 v Praze na Starém Městě v rodině pekařského pomocníka, se dostal až na prkna Metropolitní opery v New Yorku. Vždy se však cítil být českým muzikantem. Od roku 1960 často navštěvoval Prahu. Jeho operety patřily k nejúspěšnějším představením také na divadelních scénách v Praze, Brně, Bratislavě, ale i na zájezdech po Čechách. 90 narozeniny R. Frimla v roce 1969 komentoval český i americký tisk. Slavnostní koncert se konal v pražské Smetanově síni ale i v New Yorku. R. Friml zemřel sice v Los Angeles roku 1972, ale vždy cítil česky. Děkujeme za pěkné odpoledne!

Miluše Babjáková
foto Jiří Gregorek