Během roku se v galeriích nebo muzeích na východním Slovensku konají zajímavé výstavy, které je opravdu třeba vidět. Tak i členové našeho Českého spolku zareagovali na pozvánku na návštěvu Tatranské galerie v Popradu a vypravili se do ní ve čtvrtek 12. března 2015. I když počasí nebylo úplně ideální, sešlo se nás na nádraží 18. Někteří z nás už Tatranskou galerii navštívili v souvislosti s přednáškou o českých malířích Tater. Ocenili jedinečnou budovu galerie vybudovanou v prostorách bývalé elektrárny, a proto jeli do Popradu znovu. Před návštěvou galerie jsme se občerstvili dobrou kávou v rekonstruovaném hotelu Evropa u popradského nádraží. Po zhlédnutí výstavy v galerii se někteří ještě rozjeli do Tater, někteří se prošli v současnosti pěkným Popradem.

Tatranská galerie propůjčila od 30. 1. do 22. 3. 2015 svoje prostory dílům Salvátora Dalího, Marca Chagalla, André Deraina, Raoula Dufyho a Jeana Carzoua. Nejrozsáhlejší byla výstava díla Dalího. Papírové litografie, keramika, medaile, litografie na hedvábí, plastiky, poštovní známky aj. Medaile byly ohromující, zvlášť pro každého numizmatika. Salvátor Dalí je jedním z představitelů surrealizmu první poloviny 20. století. A právě možnost seznámit se blíže s tímto směrem v malířství nás oslovila.

Návštěvník výstavy se musí nad každým obrazem zamyslet, aby pochopil kresbu. Jak se píše v průvodci – malíř v obrazech nechává své pocity duše. Zajímavé byly ukázky ilustrací pro Danteho Božskou komedii svým děsivým zobrazením nočních můr.
Také setkat se s kresbami Dufyho, Deraina a Carzoua bylo pro nás něco nového, doposud nepoznaného. Dílo Chagalla jsme poznali přes cyklus litografií pod názvem 12 izraelských kmenů. Podle těchto návrhů jsou realizované vitráže v synagoze v Jeruzalémě.
V galerii je právě k 125. výročí narození českého malíře Jana Hály, žijícího a malujícího v Tatrách, vystavena výběrová kolekce jeho olejomaleb. K 150. výročí narození malíře Tater Ferdinanda Katona a jeho učitele Ladislava Mednyánszkyho je zde prezentován výběr z jejich díla. Po zhlédnutí díla zahraničních malířů byla tvorba našich malířů s panoramaty Tater určitým uklidněním.
Pokud budu mluvit za sebe, obdivuji díla malířů různých technik, nejsem však jejich znalec. Díla, která zřetelně vyobrazují objekt, jsou mi bližší než abstraktní. Jelikož jsem nepoznala díla těchto uvedených zahraničních malířů, ale znala jsem jejich cenu, vzbudilo to zvědavost. A byla jsem překvapena. Díla se mi opravdu líbila, obdivovala jsem je a pochopila. Snad je to i pocit ostatních účastníků. Rozhodně jsme bohatší o další poznání.

Miluše Babjáková
Foto: Ružena Kulichová