Matyáš Bernard Braun se narodil roku 1684 v Innsbrucku, zemřel roku 1738 v Praze. Působil převážně v Čechách. Sochařské umění studoval v Salcburku, po studiích cestoval po Itálii, kde jej ovlivnila hlavně díla Michelangela Buonarrotiho. Před rokem 1710 založil v Praze vlastní dílnu. Do pražského povědomí vstoupil mistrovským dílem sousoší sv. Luitgardy na Karlově mostě. Díky tomu získal v Čechách značnou popularitu a mnoho zakázek. Jeho sochařská dílna byla v té době největší v Praze.

Význačným mecenášem Matyáše Brauna byl hrabě František Antonín Špork, pro kterého vytvořil jak proslulé skulptury Ctností a Neřestí v Kuksu, tak také plastiky v přilehlém přírodním areálu zvaném Betlém.
Díla z jeho sochařské dílny můžeme najít po celých Čechách. Na zájezdech s naším Českým spolkem v Košicích jsme je na mnohých místech obdivovali. Připomeňme si nejznámější místa v Čechách, kde se nacházejí sochy tohoto umělce:

Hospital Kuks,
Betlém u Kuksu,
zámek Duchcov,
zámek v Lysé nad Labem,
zámek Konopiště,
chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli,
sloup Nejsvětější Trojice v Teplicích,
Vrtbovská zahrada v Praze,
Černínský palác,
Thunovský palác,
Clam-Gallasy palác a jiné
a samozřejmě  sousoší sv. Luitgardy, sv. Ludmily a sv. Iva na Karlově mostě – opravdu jsou zde jmenovaná  jen některá díla.

Projekt našeho společenského klubu má název „Poznávej klenoty své domoviny“. A tak mě při psaní tohoto článku a při pohledu na obrázky soch napadá, jak málo z těchto pokladů známe a jakými jsme dlužníky vůči těm, kteří tuto nádheru pro budoucí generace vytvořili. Škoda, že si to člověk neuvědomí už v mládí, kdy má k poznávání lepší podmínky. Snad to bude pro některé z Vás inspirací.

O tomto nejvýznamnějším sochaři období baroka nám vyprávěl ve čtvrtek 6. 2. 2014 Ing. Jiří Gregorek.

Miluše Babjáková

Klenoty naší domovinyMatyáš Bernard Braun