Dny české kultury, tento tradiční festival v Košicích a několika jdalších místech východního Slovenska znovu od konce září do konce října přinesl milovníkům české kultury množství zajímavých programů nekomerčního typu.
Letošní, už sedmnáctý ročník věnovali jeho organizátoři – Český spolek v Košicích a České centrum Košice také trochu té nejmladší generaci diváků. Děti skvěle pobavilo představení královehradeckého divadla DRAK Všechno lítá co peří má, líbila se jim i výstava Velcí Slováci a Češi malýma očima, uvádějící portréty osobností obou národů pohledem malých výtvarníků nebo výstava Od Merkuru k robotům, uvedená k 90. výročí nejznámější československé stavebnice. Obdivovat mohli i umění svých vrstevníků z moravského národopisného souboru Kyjovánek. Zcela ojedinělou událostí byla také slovenská premiéra výstavy Jak se oblékají pohádky, s kostýmy a rekvizitami ze známých českých filmových pohádek.
Dospělí si zase pochvalovali žánrovou pestrost programu i to, že z třicetidvou akcí si skutečně mohli vybrat. Zahajovací koncert komorního tělesa Virtuosi di Praga a čtyři koncerty Stamicova kvarteta v různých městech nasadily vysokou laťku úrovně hudebních programů festivalu. Nijak za nimi nezaostalo u členů Českého spolku v Košicích velmi oblíbené klavírní duo Ludmila Kojanová a Pavel Novotný a velmi kvalitní interpretace průřezu české duchovní hudby v podání Komorního sdružení pro duchovní hudbu z Ostravy.
Závěrečný koncert košické Státní filharmonie s pražskými sólisty uvedl pod názvem Z české opery nejkrásnější árie a dueta z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka a zcela vyprodaný sál Domu umění je za to odměnil bouřlivými ovacemi. Milovníci džezu si zase mohli vychutnat koncerty Dana Bárty a Robert Balzar Tria.
Dny českého filmu uvedly zajímavý snímek autorů Klusáka a Remundy Český mír i několik snímků jubilujícího a legendárního Karla Zemana.
Z několika dalších výstav se velkému zájmu těšila výstava Češi a Slováci v oblacích o historii letectví v českých zemích a na Slovensku, zajímavé Autoportréty Dity Pepe, Šumná a bezbranná, o českých architektonických objektech, které by si zasluhovaly záchranu i fotovýstava Naším pohledem, věnovaná 15. výročí Českého spolku na Slovensku. Trochu pro někoho kontroverzní výstava Umění českého komiksu, komiksovost v umění donutila mnohé návštěvníky k zamyšlení, líbily se také další výstavy – Zázrak jménem Mácha, Matyáš Bernard Braun a jeho působení v Kuksu i Kaligramy Miroslava Koupila.
Také slovo mělo své místo v programu festivalu a to slovo Jana Wericha jako literárního  autora v oblíbeném pořadu Už vím co budu číst i slovo spolu s písní v představení Lenky Filipové – Kudelové Křižovatky.
Tak, jak tradičním začátkem festivalu byly Svatováclavská mše a Svatováclavské posvícení, tak jeho zakončením také letos bylo vzpomínkové setkání 28. října u pomníku T. G. Masaryka  a M. R. Štefánika.
Česká kultura na Slovensku má své stálé místo, je důležitým vyslancem České republiky a nezastupitelným prostředníkem dobrých vztahů mezi Čechy a Slováky i mezi oběma státy. O to více celou kulturní obec v Košicích a jinde na východě Slovenska mrzí rozhodnutí České republiky zrušit v příštím roce České centrum v Košicích. Český spolek tak zůstane na Dny české kultury i další prezentaci české kultury sám a přátelé kultury si budou muset uvědomit jeho omezené možnosti, zejména personální. Škoda, že se většinou přesně podle Murphyho zákonů šetří sice dobře, ale na špatném místě. Bude to zase další hřebík do rakve srozumitelnosti českého jazyka ve slovenském prostředí a poslouží to pouze k dalšímu vzdalování obou kultur, které si možná někdo i přeje.

Dagmar Takácsová, předsedkyně Českého spolku v Košicích
Dny české kultury – archivLetošní Dny české kultury opět úspěšné