Malování je snadné, když neumíte malovat. Čím to ale umíte líp, nebo si to o sobě alespoň myslíte, tím se malování stává těžším. Amatérští výtvarníci, členové ČSvK a IVS, jsou v tomto posuzování se povětšinou skromní. Zatím o tom moc nepřemýšlejí a malují a malují. I ve svém zralejším věku se mohou vyvíjet, i když to, podle úvodní úvahy, bude stále těžší. Za všechny tyto výtvarníky chci doufat, že nás malování bude stále těšit tak, jako doposud. A proč bychom se nemohli našimi výtvory také pochlubit?

A tak se už tradičně také letos podařilo v Átrium klubu MČ Košice – Západ v pátek 8. 3. 2019 otevřít další výstavu, tentokrát pod názvem Krásy slovenské přírody. Výstava je součástí projektu ČSvK Česká kultura v malém a je finančně podpořena Fondem na podporu kultury národnostních menšin 2019. Na otevření výstavy sedmdesáti amatérských obrazů od 22 autorů se sešlo na sto návštěvníků a dle vyjádření mnohých z nich, bylo se na co koukat a co hodnotit. Obrazy vznikly na dvou výtvarných seminářích uskutečněných v roce 2018: Malířský plenér ČSvK 28. – 30. 5. 2018 v penzionu Sivec, Košická Belá a plenér 8. – 12. 10. 2018 v penzionu Kosodrevina na Štrbském plese.

Výstavu otevřel vedoucí oddělení kultury MČ Košice – Západ PhDr. Dominik Béreš. Součástí každé vernisáže bývá hudební vystoupení uměleckých škol v Košicích. Tentokrát program připravila ZUŠ na Jantárové ulici v Košicích. Uvedla jej zástupkyně školy paní učitelka Mária Škvareková. Na úvod Lucia Vargová na zobcovou flétnu a Matúš Gula na violoncello zahráli píseň z trilogie Pán prstenů Ve snech. Poté Zlatica Lacková na zobcovou flétnu a Mária Škvareková na klavír uvedli skladbu M. Hošeka Morava. Program se líbil a přítomní to také dali najevo zaslouženým potleskem.

Po tomto úvodu za ČSvK vystoupil garant projektu Jiří Gregorek, který obeznámil účastníky vernisáže s aktivitami výtvarných kroužků ČSvK a IVS a s tvorbou na této výstavě představených obrazů. Kurátorka výstavy Eva Lorenzová doplnila přítomným dalším informace o autorech a jejich malířské tvorbě a pozvala všechny na připravené občerstvení. Zůstalo pak také dost času na prohlídku výstavy, diskuzi s autory a přáteli této zájmové amatérské tvorby. S malým zpožděním přišel ocenit tyto aktivity i nově zvolený starosta MČ Košice – Západ Mgr. Marcel Vrchota, který projevil zájem o další spolupráci s iniciativami Českého spolku a MČ KE – Západ.

Snad není neskromné závěrem tohoto příspěvku představit autory vystavených obrazů – Alžbeta Slivková, Edita Hriadelová, Jiří Gregorek, Helena Thámová, Eva Lorenzová, Martin Dzúr, Mária Lenárdová, Štefánia Uličná, Mária Textorisová, Eva Krausová, Juraj Zamba, Viera Ruschová, Anna Ryníková, Miluše Babjáková, Viera Kolníková, Margita Rešovská, Eva Reitznerová, Eleonóra Kovalčíková, Anika Fotulová, Judita Kovátsová a Ludmila Drozdová – a popřát jim dostatek námětů do dalších tvořivých aktivit a potěšení z tohoto způsobu využívaní svého volného času. Doufám, že se můžeme těšit na další výstavy.

Jiří Gregorek

foto archiv autora

Česká kultura v malémKrásy slovenské přírody