Český spolek v Trnavském regionu zavzpomínal na výročí vzniku 1. Československé republiky v Trnavě 22. října a v Piešťanech 23. října komponovaným programem Jana-Matěje Raka a Františka Vlčka ze starých evergreenů slavných salonních orchestrů ale také z trampských osad z třicátých let, s názvem „Písně pro posledního hosta“.

Předseda spolku Ing. Jiří Vodrážka v úvodu připomněl, že vznik 1. ČSR byl nepochybně nejenom významnou dějinnou událostí, bez které by nejspíš neexistovala ani dnešní Česká a ani Slovenská republika, protože oba naše národy by asi už dávno byly poněmčené a pomaďarštěné, ale byl určitě i začátkem doby mimořádného kulturního a společenského rozkvětu, jaký předtím – za Rakousko-Uherska – nebyl asi myslitelný. V programu zazněly písničky Jaroslava Ježka, Emanuela Slávy Nováčka, Kamila Běhounka, Bedřicha Nikodéma a dalších autorů, které znal tehdy snad každý a kterým naši rodiče naslouchali ještě z těch černých, rozbitných kotoučů, u gramofonů, které byly ještě na kliku.
V Trnavě i v Piešťanech se tento koncert setkal s velmi vřelým ohlasem přítomných hostí.

text: Ing. Jiří Vodrážka
foto: Ing. MIlena Vodrážková

Regionální České spolkyČeský spolek v Trnavském regionuKoncert k výročí vzniku 1. ČSR