Josef Škvorecký se narodil v Náchodě 27. 9. 1924 a zemřel v Torontě 3. 1. 2012. Dětství a školní léta prožil v Náchodě, poté studoval na filozofické fakultě v Praze. Po skončené působil jako učitel na Středních školách, po získání doktorátu jako redaktor ve Státním nakladatelství krásné literatury (později Odeon) a jako redaktor dvouměsíčníku Světová literatura. Spisovatelem z povolání se stal roku 1963.
Do Ameriky odešel roku 1969 pracovně, avšak z důvodu okupace Československa se do své vlasti nevrátil. Usadil se v Torontě, kde na univerzitě vyučoval americkou a anglickou literaturu. Jak nám napovídá místo jeho skonu žil v Torontě až do smrti.
Ohlas jeho díla si získala pentalogie s hlavní postavou Dannym Smiřickým, která podává ucelené svědectví o české společnosti od 2. světové války až po autorové zkušenosti z exilu. Její části jsou Zbabělci, Tankový prapor, Mirákl, Prima sezona a Příběh inženýra lidských duší. Významná je i spisovatelova překladatelská činnost děl předních světových autorů.
Některé povídky byly i zfilmované: Farářův konec, Hříchy pro pátera Knoxe a samozřejmě Tankový prapor. Tento satirický a zábavný obraz padesátých let ve filmu jsme si promítali.

Klubové akceJosef Škvorecký – život a dílo