Již po třetí vystavovali členové Českého spolku svá malířská dílka, která tvoří jen tak, pro radost, v kulturním středisku ÁTRIUM KLUB Městské části Košice – Západ, Luník I. Vernisáže, která se uskutečnila v pátek 10. března 2017, se zúčastnilo na sto zvědavých návštěvníků a příznivců této zájmové výtvarné tvorby. Obrazy malované akrylem na plátno přítomné opravdu zaujaly. Amatérští výtvarníci se scházejí v prostorách Institutu vzdělávání seniorů již několik let. A postupně se přidávají další. Letos jich vystavovalo už 17. Snad si zaslouží, aby byli jmenováni: Martin Dzúr (4 obrazy), Anika Fotulová (2), Jiří Gregorek (10), Edita Hriadeľová (5), Viera Kolníková (1), Eleonóra Kovalčíková (4), Eva Krausová (5), Judita Kovatsová (5), Peter Kúdoľa (1), Viera Lenártová (1), Eva Lorenzová (5), Eva Reitznerová (6), Viera Ruschová (4), Alžbeta Slivková (6), Marta Šangalová (4), Helena Thámová (5) a Juraj Zamba ( 4 ). Všichni jsou to amatérští výtvarníci, kteří si nekladou za cíl zaplnit výstavní galerie; malují pro vlastní uspokojení a relax. Jen tak… Pro radost! A navíc, dobré přátele sblíží i společný zájem.
Vernisáž otevřela zástupkyně vedoucího oddělení kultury Ing. Veronika Kentošová. Nemohl scházet ani hudební program, ve kterém se hrou na klavír a flétny představili žáci ZUŠ Košice, Jantárová 6, Jonathan a Elisabeth Šukovi, Radmila Kontúrová a Henrieta Samselyová s klavírním doprovodem učitelky A. Szitášové. Program uváděla učitelka Monika Samselyová. A pak se ujala slova kurátorka výstavy a lektorka výtvarného kurzu Ing. Eva Lorenzová, která představila vystavujících a dodala: „Bez ohledu na to, jak dlouho kdo maluje, všichni jsou nadšeni pro tuto výtvarnou tvorbu. Jak jim pod rukou ožívají krajinky či kytice, narůstá jejich chuť na další setkávání se s barvami a štětci, ale také na vzájemné setkávání, při nichž vládne skvělá tvořivá nálada. Výtvarná tvorba a kreativita se stává krásnou hrou, otevírající nové obzory v každém z nás.“
A po prohlídce výtvarných děl? Jak už bývá zvykem, následovalo malé občerstvení a vzájemné rozhovory nejen o malování a umění. Rád bych také touto cestou poděkoval za, už tradičně dobrou, spolupráci s košickými ZUŠkami a také kulturnímu středisku Átrium klub, zejména panu Tiborovi Gregovi (na fotografii před svým portrétem) za jeho ochotu a pomoc.
Výstava je přístupná veřejnosti až do 4. dubna 2017. A již se připravujeme a těšíme na další výstavu obrazů v příštím roce.

Jiří Gregorek
foto Pavol Kraus

Česká kultura v malémJen tak… Pro radost!