Byl pátek 25. 2. 2011 večer a na vlakovém nádraží v Košicích stálo 15 mládežníků a tři vedoucí připravení na noční cestu vlakem a především ranní probuzení v Praze. Někteří toto krásné město ještě nikdy ve svém životě nenavštívili a i ostatní byli plni očekávání. Ve spolupráci s Československým ústavem zahraničním jsme připravili náročný a hodně zajímavý program – procházky po památkách a uličkách Prahy s výkladem, návštěvu divadelního, baletního a filmového představení.

Na Hlavním nádraží nás mile přivítala paní Briardová, která se o nás celou dobu výborně starala. Přesunuli jsme se do ubytovny, dali si snídani a plni elánu jsme nastoupili do metra, které nás odvezlo do Národního muzea na výstavu Staré pověsti české. Na místě jsme byli ještě před otevřením, což bylo skvělé – vychutnali jsme si pohled na Václavské náměstí, vyslechli povídání a udělali pár fotografií. Po výstavě a prohlídce muzea jsme si prošli Václavské náměstí a na Havelském trhu potěšili žaludky výborným obědem. Plní energie jsme pokračovali směrem na Staroměstské náměstí – prohlídli si Orloj zevnitř, sály a podzemí Staroměstské radnice – samozřejmě s průvodkyní, která nám povídala o historii a zajímavostech tohoto místa. Pěkně jsme poděkovali a z podzemí pokračovali výtahem na věž. Čekal nás nádherný pohled na všechny strany Prahy – sluníčko nám přálo a každý se snažil zachytit krásu města alespoň fotoaparátem. V ten den jsme ještě nahlédli do Týnského chrámu a večer viděli představení v divadle Na Fidlovačce – Hostinec U kamenného stolu.

V neděli ráno jsme se vydali na cestu do Národního divadla a dozvěděli se něco z jeho historie od položení základních kamenů až po současnost. Po prohlídce jsme přešli přes most na Kampu a v uličkách blízko Vltavy viděli dům Josefa Dobrovského, ve kterém kdysi bydlel i Jan Werich, Velké mlýnské kolo na Čertovce, Lennonovu zeď ke které si chodí mladí lidé v den jeho tragické smrti uctít památku. Cestou na Malostranské náměstí, kde nás čekal výklad o pamětihodnostech a oběd, jsme navštívili Pražské Jezulátko. Po krátkém oddychu jsme se prošli po Karlově mostě, kde jsme se dozvěděli něco o jeho historii a sochách. Naše putování plánované na tento den jsme zakončili v Betlémské kapli. Paní průvodkyně zaujala všechny svým výkladem, do kterého zapojila i většinu mládežníků.Večer byl čas na oddych a nakupování dárečků.

Pondělní den byl opět plný sluníčka a tak jsme rychle vstali, přesunuli se na snídani a pokračovali v našich toulkách uličkami a historií. Tentokrát jsme začali v Pařížské ulici, kde naše slečny zaujaly obchody světových značek a bylo dobře, že jsme měli chvilku času i na foceni. Ale to bylo pouze drobné odbočení od historie, protože naše další kroky vedly do městské části Josefov – kde se asi od 10. století usazovali židovští osadníci, obchodníci, penězoměnci. Společně s průvodcem jsme si prohlédli Staronovou, Maiselovu, Španělskou a Pinkasovu synagogu, židovský hřbitov s hrobem rabiho Loewa a židovské muzeum. Oběd nás čekal v menze Právnické fakulty, ze které jsme se přesunuli do Obecního domu a cestou si povídali o Karolinu a Stavovském divadle. V Obecním domě se nás opět ujala místní průvodkyně a já jsem se na chvilku vrátila do studentských let, kdy jsem do Smetanova sálu chodila na výchovné koncerty. Další interiéry jsem však nikdy neviděla a tak jsem se potěšila. Byli jsme již všichni unaveni, ale po chutné večeři nás probral film Občanský průkaz a proto nám bylo cestou do ubytovny veselo a těšili jsme se, co přinese den další.

V úterý bylo chladno, opravdu zima která vleze asi všude, ale to nás od našeho putování neodradilo. Kdo by si nechal ujít Loretu, Strahovský klášter a jeho úžasné knihovny a především Pražský hrad?! Nejvíc všechny zajímalo, zda se jim podaří rozesmát hradní stráž a také to chvilku marně zkoušeli. Když jsme scházeli po schodech dolů k metru, těšili jsme se na teplý čaj v ubytovně. Jeden účastník – Dano v tento den slavil 16-té narozeniny, tak jsme v obchodě „upekli dortíky“, přidali svíčky a připravili maličkou oslavu. Potom následovala rychlé převlékání, příprava a přesun do Státní opery na baletní představení Popelka. Někteří chlapci baletu zrovna neholdují, ale slušně a trpělivě ho zvládli. Ostatním se představení opravdu hodně líbilo, někteří měli dokonce svoji baletní premiéru.

Čas rychle běžel a už tu bylo úterý – náš poslední den v Praze. Naštěstí bylo krásně a zima z minulého dne utekla. Celý den jsme strávili v ZOO, každý šel vlastním směrem a těšil se ze zvířat, které má rád ale i těch které v naší ZOO nemáme. Po návratu do ubytovny jsme si zabalili a vydali se na cestu domů. Každý plný zážitků, s fotoaparátem plným pěkných obrázků a předsevzetím, že se do Prahy ještě vrátí – Praha má hodně míst, která rádi uvidíme. Navíc se mládež hodně sblížila a mají společné plány.

Například v sobotu 12. 3. se osm z nich (bylo by jich víc, kdyby nebylo marodů) sešlo a šli na Bankov, kde si užili opékání a radosti ze života v přírodě. A co víc si můžeme přát!

Jitka Smrigová, ČS v Košicích

Pro děti a mládežJarní prázdniny s mládeží v Praze – den za dnem