Eduard Bass (1888 – 1946) byl spisovatel, novinář, zpěvák, fejtonista, herec, recitátor, textař. Spolupracoval se satirickými časopisy a společně s dalšími karikaturisty vydával letáky. Později byl ředitelem v pražských kabaretech Červená sedma a Rokoko. Od roku 1933 do roku 1942 byl šéfredaktorem Lidových novin.
Mezi jeho nejznámější díla patří Klapzubova jedenáctka, Lidé z maringotek, ale zejména román Cirkus Humberto. Toto dílo bylo určeno pro povzbuzení českého národa. Bass v něm vyzdvihl smysl pro spravedlnost, přímočarost a zdravou ctižádostivost.
Přednáška byla první částí projektu Slovo domova, věnovaného literárním osobnostem první republiky. Přednášku připravili manželé Ježovi. Po slovním úvodu nám pan Kraus promítl úryvky z televizního seriálu Cirkus Humberto, které pan Ježo připravil. Je to opravdu televizní chlouba, krásná hudba, herecké výkony i sama myšlenka Bassova díla. Všem zúčastněným se promítání i přednáška moc líbila.

Miluše Babjáková
foto z internetu

A pro ty, kdo si chtějí připomenout slavnou éru českého fotbalu a toho Klapzubova vítězného tažení zvlášť, máme lahůdku v podobě celého filmu. Našli jsme ho na youtube. Otevře se vám, když kliknete na následující kód: https://youtu.be/yhwDB59viZk

Z populární satirické povídky Eduarda Basse Klapzubova jedenáctka převzali scenárista a režisér Ladislav Brom a scenárista Karel Steklý ve sportovní komedii Klapzubova XI. základní motiv úspěšného rodinného fotbalového týmu. Klapzubáci se ve filmu ovšem nestanou mistry světa v Austrálii, ani neztroskotají na ostrově lidojedů a ani nehrají v pryžových oblecích. Z chalupníka Klapzuby z Dolních Bukviček se stal majitel periferního autoservisu, který se dokonce vypracuje na šéfa fotbalové asociace, aniž ztratí dobré srdce a zdravý rozum. Jeho neporazitelní synové se zúčastní československého i světového turné a posléze načas podlehnou vábení funkcionářů a profesionalizují se, avšak v rozhodujícím okamžiku nastoupí v rodinné sestavě za Československou republiku a porazí Maďarsko. Film je zde dostupný v licenci Národního filmového archivu, respektive Státního fondu kinematografie.

Galerie hrdostiEduard Bass – projekt Slovo domova – aktualizováno a doplněno