Na našich besedách o českých spisovatelích obyčejně nejdřív seznamujeme účastníky s životem a dílem spisovatele. Tentokrát jsme ale naši besedu začali vyprávěním z knihy Ilony Borské a čtením úryvků. Proč? Nebýt spisovatelky Ilony Borské, veřejnost by se těžko dověděla o životě vynikající české lékařky – epidemioložky MUDr. Vlasty Kálalové, která za první republiky založila,za finanční pomoci T.G.Masaryka, první nemocnici v perském Bagdádu. Této vzácné ženě byla v roce 1992 udělena in memoriam cena T.G.Masaryka.
Přečetli jsme si úryvky z knihy o nelehké cestě k uskutečnění jejího plánu založit v Bagdádě nemocnici a zkoumat choroby této časti kontinentu, o cestě do Bagdádu, o těžkých začátcích. Neskutečnou vytrvalostí se to však lékařce podařilo a nemocnice proslavila Čechy tehdy pro Evropu v odlehlé zemi. Po svatbě s lékařem, italským přistěhovalcem, a narození dvou dětí onemocněla. Proto se lékařka vrací do Čech, do rodných Bernartic. Léčí, přednáší mladým studentům.
Tam ji ale na konci války potká neskutečná tragédie. Při odchodu zuřivých Němců z Bernartic ztrácí najednou celou rodinu. I přes tuto těžkou ránu osudu nalézá postupně svůj další životní cíl. Pomáhá mladým lidem, materiálně i radami do života. Až do smrti slouží jako lékařka a s láskou pomáhá všem, kteří to potřebují. Rodinu ztratila, ale našla si hodně přátel, ke kterým ji vázal až mateřský cit. Prostě silná žena, vynikající lékařka, o které jsme si četli  z knihy Doktorka z domu Trubačů.
Po seznámení s touto českou lékařskou, kterou minulý režim opomíjel pro její nesouhlasný postoj k odsouzení Dr. Milady Horákové, byla představena samotná autorka knihy.
Spisovatelka Ilona Borská, která v posledních létech lékařčina života zaznamenalajejí strhující životní příběh, je autorkou i dalších knih. Napsala např. knihu Trůn, na kterém se stojí, o gymnastce Evě Boskákové nebo vyprávění o Josefu Čapkovi Příběh staršího bratra. Doporučujeme Vám je k přečtení. Jsme rádi, že jsme vzbudili zájem o dílo Ilony Borské, kterou někteří účastníci neznali, ale která si určitě zájem čtenářů oprávněně zaslouží.

Miluše Babjáková

Klubové akceČtení z díla spisovatelky Ilony Borské – Doktorka z domu Trubačů