Budou včely chráněny?

Všechno kvete. V korunách stromů zučí včely, občas se po nějaké zaženeme, i když bychom spíše měli zůstat v klidu a nedráždit je. A předevčírem mi nad hlavou proletěl roj včel, ještě nikdy jsem něco takového neviděl – ohromné bzučící mračno. Jak jsem se později dověděl, nová královna prostě dorostla, vylétla, vzala s sebou tisícovku dělnic a nějaké trubce a odletěla za lepším. Včelař, kterému včely ulítly, si je neuhlídal. Stává se to. Mám pro vás ale dobrou radu – kdybyste náhodou v těchto dnech někde viděli včelí roj, v žádném případě se ho nepokoušejte zkoumat, ale zalarmujte hasiče. Oni si poradí, vás by přílišná zvědavost stála nějaká žihadla s jedem, včelky by ale přišly o život!
Vypadá to tak, že se blýská na časy a odpovědní lidé na důležitých postech začínají zvažovat případnou zvýšenou chranu včelám. Přestože včelařů u nás přibývá, zdá se, že včel je stále nedostatek. Jak jsme se v tisku mohli dovědet, v některých zemích už zkoušejí opylování rostlin pomocí traktorů (ne, traktorista neléta z květu na květ a nemaže si obří kola velkého stroje pylem, ale jezdí sadem se speciálně upraveným návěsem, který rozstřikuje jakousi chemickou směs, díky které se daří opylovat květy a tak zachránit úrodu), v Číně se celé armády „nedoborovolníku“ vydávají se štětečky mezi stromy a trpělivě květ za květem, strom za stromem nahrazují práci včel, které prostě nejsou. V USA se zase kolony včelařských kamionů vydávají na dlouhou pouř z jihu na sever, nabízejí za nemalý peníz své služby a na konci turné prostě včely vyčerpáním uhynou (život včelky trvá 6 – 8 týdnů).

Jak dlouho žije včela?

O včelách jsme se ve spolku už bavili, vznikla i výstava dětských kreseb, kterou jsme stihli ještě otevřít, ale události posledních měsíců zatím znemožnily její zpřístupnění veřejnosti.
Přečtěte si inspirativní příběh včelařské rodiny z Potštejna

Rodinná firma Pleva

A své znalosti o včelách si můžete doplnit a rozšířit v naší obrazové příloze, kterou jsme získali díky stránce Apipraktik.sk.

Pro děti a mládežBudou včely chráněny?