Přesněji, za námi je další ze série výstav dětských výtvarníků – malířů Hurá na prázdniny. Předloni se malovalo, v loňském roce jsme obrazy vystavovali v klubových prostorách ČSvK a letos, v pondělí 20. 1. 2020, jsme tyto obrazy dětí prezentovali pro širokou veřejnost ve výstavních prostorách Výměníku Štítová v Košicích.
Už od 15 hodiny členky výtvarné skupiny připravovaly „mlsky“ pro pozvané děti a také občerstvení pro jejich doprovod. V 17 hodin kulturní mediátorka SPOTs Mgr. Beata Andrejková zahájila program a po ní předsedkyně ČSvK MUDr. Dagmar Takácsová tuto výstavu otevřela. Výstavu již pátým rokem, v rámci programu Česká kultura v malém 2020, pořádá Český spolek v Košicích s podporou Fondu na podporu kultury národnostních menšin KULTMINOR. O hudební program se po zahájení postarala ZUŠ Jantárová Košice. Žačka školy Šimona Ondrašíková na kytaru zahrála a za doprovodu přítomných dětí zazpívala dvě písně (Na bílého koňa zpěvačky Kristíny a Mandolína od Petra Ďurici). Dále programem provázel garant projektu. Poděkoval všem, kteří se na přípravě této přehlídky podíleli a také spolupracujícím školám – ZUŠ Jantárová, ZŠ Odborářská, ZUŠ Bernolákova, ZŠ Trebišovská, …)
Na výstavě se podařilo shromáždit šest desítek obrazů většinou formátu A4 a šestidílný společný velkoformátový obraz na motivy tématu. Obrazy malované akrylem na plátnech udivily svým provedením a dokumentovaly rozličné představy dětí o prázdninách. Překvapila právě ta rozmanitost – pestrost představ. Na obrazech se objevovalo nejen moře, ale také turistika, sport a mnohé jiné odpočinkové aktivity a zájmy dětí. Nebylo možné porovnávat práce dětí šestiletých a těch starších. Proto jsme se rozhodli odměnit všechny přítomné začínající autory menšími dárky a pamlsky. Pak už byl čas na prohlížení a hodnocení maleb a společné povídání.
A již připravujeme výstavu další. Už loni začaly děti ztvárňovat další vyhlášené a velmi aktuální téma VČELY NÁM – MY VČELÁM. K dětem z ČSvK se při malování opět připojili žáci košických ZUŠ a ZŠ, letos poprvé také děti ZUŠ z Michalovců. Výstava těchto obrazů bude v klubu Českého spolku zahájena ve čtvrtek 13. února 2020 v 15 hodin opět s hudebním programem ZUŠ Jantárová. Obrazy zde budou vystaveny až do září a potom se přesunou do Výměníku Štítová, kde budou k vidění koncem ledna 2021.
Myslíme už také na další téma, které nabídneme k výtvarnému ztvárnění dětem příští rok. Budeme rádi, když pomůžete s výběrem tématu (Hurá do školy nebo Řemeslo má stále zlaté dno, Technika tohoto století, Kouzelná příroda nebo něco jiného?). Plátna a barvy pro zájemce máme připraveny v klubu Českého spolku.

Na závěr jen připomenutí předchozích témat:
2016 Podzim očima dětí
2017 Jak bydlely princezny
2018 Postavičky z českých animovaných pohádek
2019 Hurá na prázdniny
2020 Včely nám – my včelám
2021?

Jiří Gregorek, garant projektu

Česká kultura v malém… a už jsou prázdniny za námi