Možná si vzpomenete při vyslovení jména Dana Kyndrová na loňskou výstavu 1989 Sametová revoluce, kterou jste mohli vidět ve Sloveském technickém muzeu v Košicích. Právě Dana Kyndrová byla její kurátorkou a z anotace k výstavě připomínáme její krátké curiculum:
Dana Kyndrová (1955)
Dokumentární fotografka. Vystudovala francouzštinu a ruštinu na Univerzitě Karlově v Praze (1979). Deset let působila na katedře jazyků strojní fakulty ČVUT a po listopadu 1989 na katedře jazyků Akademie múzických umění. Od roku 1992 je volnou fotografkou. Žije v Praze. Fotografovat začala v osmnácti letech a věnovala se vždy černobílé humanistické fotografii.
Uspořádala řadu výstav doma i v zahraničí a vydala osm autorských publikací: Nepolepšitelná víra v lepší budoucnost (1998), Per musicam aequo (1998), Žena mezi vdechnutím a vydechnutím (2002), Odchod sovětských vojsk z Československa (2003), Podkarpatská Rus (2007), Algerie-Togo (2009), společně se svoji matkou Libuší, Rituály normalizace / Československo 70. – 80. let (2011) a Rusové… jejich ikony a touhy (2015).
Získala řadu ocenění v prestižních fotografických soutěžích jako např. Czech Press Photo či Fujifilm Euro Press Photo Awards. Kromě své vlastní fotografické tvorby se v posledních letech začala věnovat i organizační a kurátorské činnosti v oblasti fotografie, za kterou ji Asociace českých profesionálních fotografů udělila titul „Osobnost české fotografie 2008“.

Při příležitosti jejího životního jubilea připravil Český rozhlas rádio Vltava pětidílný cyklus vzpomínek, který uvedl pod názvem Osudy Dany Kyndrové. Díky archivu Českého rozhlasu máte možnost vyslechnout si poutavé vyprávění a vzpomínání na doby, které jsme všichni zažili.
Pořad najdete na stránce:

Osudy Dany Kyndrové
Galerie hrdostiOsudy Dany Kyndrové