Neznám člověka, který by se nepodíval na staré fotky. Čím starší, tím lepší. I doma uchováváme pdobenky, někdy v tvrdém rámečku, někdy s olámanými rohy. A vždycky se radujeme, když najdeme momentku ze situace, na kterou jsme dávno zapomněli.
Při brouzdání internetem jsem objevil stránky Yesterday Today, které začínají zvoláním: Milujeme historii! Láska k historii se zde změnila v posedlost sbírání starých fotek. Lhostejno odkud, z kterého roku a jaké kvality, důležité je, aby byly staré. Autoři stránek z nich potom dělají sady, které si můžete prohlédnout na Youtube. Uvidíte záběry z poloviny 19. století, hvězdná léta Marylin Monroe nebo Mahátmy Gándhí, ale také Golden Gate Bridge před dokončením, rodinu posledního ruského cara ve chvílích pohody, Marka Twaina na návštěvě v britském parlamentu, ale také bezútěšnost nezaměstnaných nomádů první poloviny 30. let v USA. Jednotlivé sady trvají od 5 do 20 minut a obsahují kolem 50 – 100 záběrů.
Mám pro tuto mánii pochopení, také sbíráme staré fotky. A když vám prozradím, že jenom z jedné malé vesnice jich máme přes 6 tisíc! Nejstarší z počátku 20. století, nejnovější z letošního masopustu (ale i to je už historie).
A jak jste na tom vy? Také máte někde schované staré obrázky dědečka, babičky, nebo tlupy sourozenců? Myslím, že povídání o době vzniku těchto vašich pokladů by zabralo nejedno setkání společenského klubu. Už teď se na to těšíme!
AktuálněYesterday Today aneb staré fotky jdou do módy