K výročí narození světoznámého spisovatele jsme v rámci celoročního projektu Poznávej klenoty své domoviny naplánovali vlakový zájezd k památníku Franze Kafky v Tatranských Matliaroch.
Počasí letošního jara nám dělalo problémy, nakonec jsme se rozhodli konat zájezd opravdu za jakéhokoliv počasí. Tak se i stalo. 4. června i přes nevlídné černé mraky a opravdu hrozivou předpověď meteorologů se nás sešlo v Košicích na nádraží „až šest“. Těšili jsme se však, že nás bylo až tolik odvážných. Od začátku nám vše vycházelo. Vlakové spojení perfektní, v Tatrách bylo poměrně teplo a dopoledne ani nepršelo. Pěkně se nám šlo z Lomnice do Matliar. Kolem nás se vše zelenalo a ten čerstvý vzduch! Paní Babjáková nám cestou vyprávěla o F. Kafkovi – jednom z nejznámějších pražských spisovatelů, píšícímu německy. Přímo u památníku jsme se dověděli o jeho mládí, studiích, vztahu k ženám. Život spisovatele byl spojený od 34 let s tuberkulózou. Nemoc léčil v různých evropských sanatoriích. Na doporučení přítelkyně, novinářky Mileny Jesenské, přišel se léčit právě i do Tatranských Matliar.
Franz Kafka celý život zápasil se světem a se sebou samým. Cítil se za všechno zodpovědný a často míval pocit viny neznámo za co. Dnes bychom řekli – těžká povaha. Stal se však z něho spisovatel, který přinesl do literatury filozofický směr. Jeho tvorba je provázena pocitem strachu, úzkosti. Trápení s nemocí trvalo až do smrti dne 3. 6. 1924. Je pochován v rodinné hrobce na novém židovském hřbitovu v Praze Strašnicích.
Pomníček Fr. Kafky stojí v místech, kde stály léčebné budovy, ve kterých Kafka pobýval 8 měsíců od prosince roku 1920. Od pomníčku jsme se vydali krásnou lesní cestou přes les zpět do Tatranské Lomnice. Cestou jsme si nasbírali malou jarní tatranskou kytičku. Našli jsme i 2 krásné dubáky. Trochu zvlhlí z odpoledního deště nám výborně chutnal oběd v nově vybudované stylové restauraci Humno pod lanovkami nad Skalnaté Pleso.
Opravdu jsme se tentokrát přesvědčili o tom, že úspěch akce není jenom v počasí, ale především v dobré náladě a touze poznat něco nového.

Povídky vydané za života: Rozjímání, Nezvěstný, Venkovský lékař a jiné.
Díla vydaná posmrtně: Svatební přípravy na venkově, Na stavbě čínské zdi, Dopis otci, Proces, románové fragmenty Zámek a Nezvěstný.
Dále se zachovala jeho soukromá korespondence. Jeho dopisy jsou svým způsobem krásné, ale jsou plny ponurosti a jakési deprese.

Miluše Babjáková, foto Pavol Kraus

Klubové akce130 let od narození Franze Kafky jsme slavili v Tatrách